arek o sofcie

kubernetes

Prawdopodobnie każdy zainteresowany jakkolwiek tematami IT słyszał już o czymś takim jak kontenery i od razu wie, że chodzi o takie rzeczy jak docker albo kubernetes. Wiadomo, że są obrazy w repozytoriach i można je łatwo pobierać i instalować.

Kontenery przedstawiane są jako lekkie maszyny wirtualne. Taka wirtualka, która nie marnuje RAM-u na utrzymywanie całego systemu operacyjnego gościa – kilka takich “wirtualek” (kontenerów) współdzieli system operacyjny, ale zapewnia separację dla uruchamianych wewnątrz procesów.

Oprogramowanie takie jak docker (zwłaszcza z jego modułem swarm) oraz kubernetes, to całkiem spore kombajny robiące mnóstwo rzeczy, których zakres funkcjonalności przekracza znacznie sam temat uruchamiania kontenera. Do tego obrosły jeszcze w cała gamę narzędzi, które wspierają administratora (lub developera) w procesach wdrażania, monitorowania i zarządzania usługami. Powstały również rozwiązania dla systemów innych niż Linux, np. Docker Desktop dla Windows, czy też jego odpowiednik dla urządzeń Apple'a.

Internet pełen jest artykułów, poradników, prezentacji etc. opisujących zalety konteneryzacji i ogólnie są to bardzo przydatne materiały, ale przy okazji każdej technologii dobrze jest (czasem) wiedzieć czym ona naprawdę jest i jak działa. Taka wiedza przydaje się zwłaszcza, gdy coś przestanie działać i żaden “wizard” i “kreator” nie wiedzieć czemu akurat nie potrafi pomóc.

Czym zatem jest naprawdę kontener i co dzieje się pod tymi wszystkimi warstwami skądinąd bardzo przydatnych narzędzi?

Czytaj dalej...