arek o sofcie

golang

Albo “o co chodzi benchmarkach”.

Istnieje sobie portal benchmarksgame-team.pages.debian.net, który na przykładzie kilku algorytmów pozwala porównać wydajność wydajność implementacji w różnych językach.

W swojej historii pisałem w wielu różnych językach i niejednokrotnie mam możliwość wybrania języka dla realizowanego projektu. Takie porównania są więc interesujące, bo w sytuacji, gdy gdzieś kluczowa jest wydajność, dobrze jest wiedzieć, czy wybrałem właściwe narzędzie albo jak bardzo mój wybór jest nieoptymalny.

Z różnych powodów interesuje mnie porównanie wydajności języków Java i Go. Wchodząc pod ten adres https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/fastest/go.html można się przekonać, że Go jest ogólnie porównywalny z Javą albo nawet szybszy, poza jednym przypadkiem: Binary trees!

Wydajność benchmarku binary-trees dla implementacji w Java i Go

Przypadki, gdy coś jest 10% szybsze albo wolniejsze, coś oczywiście mówią, ale w realnych programach najprawdopodobniej takie zyski rozmyją się w natłoku innych, niezbędnych i nieuniknionych elementów programu. W praktyce oprogramowanie, które piszę, co chwila coś wysyła po sieci, albo czeka na rezultaty z sieci i sekunda więcej na obliczeniach (choć ważna) nie boli tak bardzo. Zawsze można dodać CPU lub kolejną maszynę wirtualną i ogólna wydajność systemu spełni wymagania.

Ale w tym wypadku jest dramat: implementacja w Go jest 5,6 razy wolniejsza.

Czytaj dalej...